XX lecie powstania Domu


Komunikat

11‑12‑2015 06:49:57

Budowę Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu rozpoczęto
w  1989 roku.

Głównym inwestorem był Narodowy Bank Polski, który postanowił wybudować dla swoich emerytów Dom seniora. Stąd przyjęła się nazwa Domu „BANKOWIEC”. Pod koniec 1994 roku obiekt był gotowy
do użytkowania.

7 marca 1995 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy ówczesnym Prezesem Narodowego Banku Polskiego Panią Hanną
Gronkiewicz- Waltz a byłym Wojewodą Sieradzkim Panem Janem Rysiem o przekazaniu budynku na cele społeczne i tak w dniu 8 marca tego roku decyzją Wojewody Sieradzkiego powołano do życia Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu.

         Od tego czasu rozpoczęto przyjmowanie pierwszych pracowników, którzy mieli za zadanie przygotować obiekt do zamieszkania. Pierwsi Mieszkańcy przyjęci zostali 4.12. 1995 roku, a 14.12. odbyło się uroczyste otwarcie Domu.

         Pierwszym Dyrektorem Domu została Pani Helena
Płóciennik – Wasiak, która sprawowała swój urząd przez prawie 20 lat.

         Do chwili obecnej nadal są z nami Mieszkańcy przyjmowani 20 lat temu oraz nadal nadal pracują w Domu 24 osoby, które wpłynęły na kształt placówki.

 

         Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu zlokalizowany jest na peryferiach miasta z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu, co niewątpliwie sprzyja naszym seniorom.

Duża przestrzeń, pięknie zagospodarowany ogród zarówno ten letni jak
i zimowy, kaplica, gabinety rehabilitacyjne, pomieszczenia terapii zajęciowej czy sale regionalna i muzyczna pozwalają Mieszkańcom spędzić przyjemnie swój wolny czas. Mieszkańcy maja do dyspozycji pokoje 1 i 2 – osobowe, nowe, wyremontowane i nowocześnie urządzone łazienki. Każdy pokój wyposażony jest
w niezbędne meble, sprzęt TV oraz posiada balkon.

.

         Na co dzień pracownicy Domu zajmują się szeroko rozumianą opieką oraz aktywizowaniem Mieszkańców poprzez różnorodne formy:  terapię zajęciową, kółka zainteresowań, zajęcia muzyczne, taneczne, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi i inne. Współpracujemy
z szeregiem instytucji, które wspierają nasze działania wzbogacając formy terapeutyczne: m.in.. z Powiatową Biblioteką Publiczną, Muzeum, Teatrem, Szkołami i Przedszkolami, z Funkcjonariuszami Policji
w ramach prewencji, ze Stowarzyszeniami, Fundacjami oraz instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych .

 

         Dużym wsparciem są dla nas wolontariusze, którzy bezinteresownie wpływają na poprawę komfortu życia naszych seniorów - serdecznie im za to dziękuję, zachęcając innych mieszkańców Sieradza do działań wolontariackich na rzecz Mieszkańców.

 

         Obecnie funkcjonujemy jako Dom Pomocy Społecznej  w Sieradzu z filiami w Witowie i w Rożdżałach, świadcząc usługi dla 378 Mieszkańców.

         1 czerwca 2004 roku połączono Dom Pomocy Społecznej
w Witowie z Domem w Sieradzu-powstała filia w Witowie, a 27 sierpnia 2012, na mocy kolejnej Uchwały Rady Powiatu Sieradzkiego, doszło do utworzenia filii w Rożdżałach.

 

         Mieszkańcami Domu w Sieradzu są osoby w wieku podeszłym, dla których dysponujemy ponad 230 miejscami. Przez cały okres działalności przebywało w naszym Domu 1258 osób, w tym ponad
50 byłych pracowników NBP.

 

         Biorąc pod uwagę uwarunkowania demograficzne to jest starzejące się społeczeństwo, wzrost tempa życia wpływające na brak czasu do zajmowania się starszymi, schorowanymi rodzicami czy migracje taki Dom jak nasz stanowi ważne miejsce w społeczności lokalnej.

 

         A naszym zadaniem jest zmieniać się tak, by dostosować jakość i rodzaj usług do potrzeb środowiska.

 

 

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Komunikat

10‑12‑2015 14:33:58
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Informacja wytworzona przez:
Jolanta Pędziwiatr
email: dps-sieradz@wp.pl
, w dniu:  10‑12‑2015 14:23:19
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Jolanta Pędziwiatr
email: dps-sieradz@wp.pl
, w dniu:  10‑12‑2015 14:23:19
Data ostatniej aktualizacji:
11‑12‑2015 06:50:46
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie